Ekologiczne maty do fitnessu – przegląd

Ekologiczne maty do fitnessu – przegląd

Maty do ćwiczeń, to jeden z podstawowych akcesoriów, które powinny znaleźć się w wyposażeniu klubu fitness, a także każdej osoby, która trenuje indywidualnie, np. w swoim domu. Mata ma zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo podczas treningu, niezależnie jaki będzie jego rodzaj. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać te produkty, których parametry będą odpowiadać naszym potrzebom.

Jednym z najważniejszych czynników jest antypoślizgowość. Przy częstych zmianach pozycji ćwiczeń, wpłynie nie tylko na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Grubość maty będzie decydująca przede wszystkim dla osób początkujących, których ciała nie są jeszcze przyzwyczajone do ćwiczeń na twardym podłożu. Dyskomfort możemy odczuwać szczególnie w pozycjach w klęku.

Długość maty to kolejny parametr, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem. Jeżeli wyposażamy klub, warto wybrać najdłuższe maty lub kilka ich rodzajów, natomiast podczas wyboru maty na użytek własny, pamiętajmy aby nie była krótsza niż nasze ciało.

Kolor - zazwyczaj traktujemy to kryterium drugorzędnie, jednak kolor maty podczas ćwiczeń ma istotne znaczenie. Warto, aby w trakcie spokojnych zajęć jak joga czy Pilates kolor wpływał na ćwiczącego uspokajająco, natomiast w trakcie intensywnych ćwiczeń – energetyzująco.

Wytrzymałość – to parametr, na którym będzie zależeć każdemu. Ważne, aby mata się nie kruszyła ani nie pękała. Znaczenie ma materiał wykorzystany do produkcji oraz jakość wykonania.

W ostatnich latach w zawrotnym tempie rozwija się trend eko. To wynik świadomości społeczeństwa oraz udowodniona oszczędność. Badania pokazują, że młodzi ludzie są w stanie więcej zapłacić za produkty czy usługi, dzięki którym przyczyniają się do dbałości o środowisko, a firmy, które opierają swoje działania na ekologii są lepiej postrzegane przez klientów. Przedstawiamy 5 propozycji mat w duchu eko:

Mata treningowa ERGO-ECO™ z trzciny cukrowej

Profesjonalna mata treningowa ERGO – ECO to produkt z oferty Gipara fitness. Wykonana została w 86% z trzciny cukrowej, która w pełni nadaje się do recyklingu. Maty produkowane są z innowacyjnej pianki GREEN EVA powstałej z certyfikowanych upraw trzciny cukrowej w środkowo-południowej Brazylii. W 2020 r. mata zwyciężyła jeden z najbardziej prestiżowych konkursów - Fibo Innovation & Trend Award w kategorii "Ekologia i zrównoważony rozwój".

Mata kauczukowa Manduka Eko Lite

Mata wykonana z naturalnego kauczuku, co ważne, nie pozyskiwanego wskutek wycinki Puszczy Amazońskiej. W procesie produkcji wyeliminowane zostały toksyczne związki, często wykorzystywane przy obróbce tego materiału jako środki spieniające, zmiękczające, barwiące, czy utwardzające powierzchnię. Sam proces został tak zoptymalizowany, aby wszystkie odpady były utylizowane przy produkcji innych materiałów.

  • Waga: 2,2kg
  • Wymiary: 180cm x 61cm x 4mm

 

Korkowa mata „Sloth in the mountain”

Wierzchnia warstwa maty jest pokryta naturalnym korkiem, natomiast spód wykonany został z naturalnego kauczuku, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność do podłoża. W odróżnieniu od mat wykonanych z tworzywa sztucznego, mata z korka nie wchłania potu oraz ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.

Drzewa korkowe same się regenerują, dlatego pozyskanie surowca nie narusza środowiska naturalnego. Ponadto korek jest materiałem w pełni biodegradowalnym, a to sprawi, że ćwiczymy w zgodzie z naturą.

  • Waga: 2 kg
  • Wymiary: 183cm x 61cm x 3mm

 

Mata Jute Pro z włókien jutowych

Jute Pro to ekologiczna mata z dobrą przyczepnością. Ma unikalną, naturalną powierzchnię, będącą połączeniem włókien jutowych i PER (żywicy polimerowej). W rezultacie czego mata zapewnia doskonałą przyczepność i umożliwia płynne przejścia z jednego ćwiczenia na drugie. Juta jest wyjątkowo stabilnym i trwałym włóknem, które pozwala macie oddychać. Połączenie juty i PER zapewnia zarówno stabilność, jak i komfort.

Mata nie zawiera metali ciężkich, barwników AZO, formaldehydu i jest antystatyczna. Nadaje się zarówno do użytku profesjonalnego, jak i prywatnego.

  • Waga: 1,5 kg
  • Wymary: 183cm x 60cm x 4mm

 

Biodegradowalna mata Illumination

Ta ekologiczna mata do jogi wykonana jest z biodegradowalnego kauczuku oraz warstwy przyjemnej w dotyku mikrofibry. W procesie produkcji wyeliminowano potencjalnie szkodliwe toksyczne kleje, a w zamian zastosowano farby na bazie wody i naturalnych barwników pochodzących z warzyw i owoców. Mata nie zawiera żadnych innych, potencjalnie toksycznych składników, takich jak pvc, ołów, kadm, sylikony czy lateks. Illumination idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju ćwiczeń o średniej lub wysokiej intensywność, przy czym design został opracowany z myślą o medytacji, stąd wzór tak zwanego Trzeciego Oka.

  • Waga: 1,9 kg – 2,4 kg
  • Wymary: 183cm x 61cm x 3mm

 


Drukuj   E-mail