Adidas kończy batalię sądową po 24 latach!

Adidas kończy batalię sądową po 24 latach!

 

Niewiele osób nawet pamięta, ze marka Adidas w roku 1997 wytoczyła spór za bezprawne wykorzystanie ich znaku towarowego czyli pasków. Po 24 latach sprawa dobiegła końca.

 

W roku 1997 szwedzka sieć odzieżowa H&M wypuściła kolekcję ubrań „Work Out”, umieszczając na swoich projektach butów, bluz oraz spodni dwa równoległe paski. Nie spodobało się to niemieckiemu gigantowi. Adidas wniósł wówczas pozew przeciwko H&M za wykorzystanie ich znaku towarowego oraz wprowadzanie konsumentów w błąd. Według Adidasa, konsumenci mogli mylnie oceniać pochodzenie ubrań.

 

H&M przez cały ten czas utrzymywał, że paski w jego kolekcji miały charakter czysto dekoracyjny, a nie tak jak zinterpretował to Adidas służyły określeniu lub wskazaniu producenta.

Sieciówka zaznaczyła także, że motyw równoległych pasków na odzieży jest na tyle uniwersalny, że może być wykorzystywany przez każdego.

 

Po kilku rundach przed holenderskimi sądami, do sprawy został zaangażowany najwyższy sąd Unii Europejskiej, Trybunał Sprawiedliwości („TSUE”) – miał za zadanie ustalić, czy firma produkująca odzież sportową może legalnie zakazać H&M i innym sprzedawcom detalicznym używania „identycznych lub podobnych” pasków na swoich ubraniach.

 

Z biegiem lat, obie marki dostarczały sądom raporty wskazujące lub kwestionujące identyfikację pasków na ubraniach wyłącznie z producentem Adidas.W decyzji z kwietnia 2008 roku TSUE opowiedział się po stronie Adidasa. Sąd uznał, że chociaż właściciel znaku towarowego nie może zabronić osobie trzeciej „używania oznaczeń opisowych zgodnie z uczciwymi praktykami”, argument H&M, że wspólne wzory muszą być dostępne dla wszystkich sprzedawców detalicznych, nie jest jednym z istotnych czynników, które należy brać pod uwagę przy ocenie prawdopodobieństwa wprowadzenia w błąd, która jest zasadniczym elementem dochodzenia w sprawie naruszenia znaku towarowego.

Sąd nie rozstrzygnął jednak, „czy przeciętny konsument może się mylić co do pochodzenia odzieży sportowej i rekreacyjnej [H&M] z motywami pasków w tych samych miejscach i o tych samych cechach, co motyw pasków Adidas”.

 

Mimo zwycięstwa niemieckiej marki przed sądem w Hadze w 2017r., odwołanie H&M zmieniło wyrok i ostatecznie zakończyło trwający 24 lata spór. Sąd Apelacyjny obciążył markę Adidas kwotą 80 745 euro postępowania kasacyjnego.

 

– Decyzja ta jest zaskakująca, biorąc pod uwagę trzy orzeczenia sądów niższej instancji w tej sprawie, które potwierdziły naruszenie znaku towarowego Adidas z trzema paskami. Trójpaskowy znak towarowy Adidas jest od wielu lat konsekwentnie używany na produktach odzieżowych Adidas i ma wysoce odróżniający charakter. Jest on powszechnie znany na całym świecie – Adidas będzie nadal szeroko go używał i promował, tak by jeszcze mocniej podkreślać jego  odrębność i renomę – podano w oświadczeniu.

 

Obecnie producent toczy spór prawny z markami odzieżowymi Fashion Nova i Thom Browne – w obu przypadkach chodzi o używanie na towarach słynnych pasków. 

 

Źródło: thefashionlow.com

Foto: Adidas

 


Drukuj   E-mail