Ćwiczenia kluczową bronią w walce z chorobami nowotworowymi.

Ćwiczenia kluczową bronią w walce z chorobami nowotworowymi.

Według najnowszych badań, regularne ćwiczenia tworzą w organizmie „środowisko tłumiące raka”. Naukowcy odkryli, że miokiny (białka uwalniane do krwi podczas ćwiczeń) hamują wzrost guza, a nawet przyczyniają się do niszczenia komórek rakowych. Chociaż badanie koncentrowało się na raku prostaty, to naukowcy twierdzą, że mechanizm ten dotyczy wszystkich nowotworów.

 

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Edith Cowan (ECU) w Perth w Australii wykazały, że miokiny – białka wydzielane do krwi podczas ćwiczeń – mogą hamować wzrost komórek rakowych i uruchamiać mechanizmy, które je niszczą.

 

Nowotwór postępuje wolniej u pacjentów aktywnych fizycznie

 

W badaniu klinicznym otyli pacjenci zmagający się z rakiem prostaty przechodzili regularne ćwiczenia fizyczne przez okres 12 tygodni, podczas których pobierano próbki krwi zarówno przed jak po programie ćwiczeń.

 

Następnie naukowcy zebrane próbki nałożyli bezpośrednio na żywe komórki raka prostaty. Profesor Robert Newton, który nadzorował badania, przyznał, że wyniki pomogły wyjaśnić, dlaczego nowotwór postępuje wolniej u pacjentów aktywnych fizycznie.

 

„Poziom miokin przeciwnowotworowych u pacjentów wzrósł w ciągu trzech miesięcy badania. Kiedy pobraliśmy ich krew przed rozpoczęciem treningów oraz po zakończeniu, a następnie umieściliśmy ją na żywych komórkach raka prostaty, zauważyliśmy znaczne zahamowanie wzrostu tych komórek w przypadku krwi pobranej po treningu”.

 

„To istotne odkrycie, wskazujące, że regularne ćwiczenia tworzą w organizmie środowisko tłumiące raka”.

 

Miokiny wydzielane podczas ćwiczeń sygnalizują komórkom rakowym wolniejszy wzrost – lub całkowite zaprzestanie wzrostu – nie były one w stanie jednak samodzielnie zabijać komórek rakowych. Jednak mogą się łączyć z innymi komórkami krwi, aby aktywnie zwalczać raka.

 

Kierownik badań, Jin-Soo Kim, dodał, że miokiny aktywują komórki odpornościowe naszego organizmu, aby atakowały i zabijały komórki rakowe.

 

Ćwiczenia pomagają w walce z każdym nowotworem

 

Badanie koncentrowało się na raku prostaty, ponieważ jest to najczęstszy nowotwór nieskórny wśród mężczyzn, umiera na niego także największa liczba pacjentów.

 

Profesor Newton powiedział jednak, że odkrycia mogą mieć szerszy wpływ.

 

„Uważamy, że ten mechanizm dotyczy wszystkich nowotworów”

 

Wyniki badania zostały opublikowane w raporcie zatytułowanym „Ekspresja miokin i hamujący rozwój nowotworu w surowicy po 12 tygodniach ćwiczeń u pacjentów z rakiem prostaty na ADT”.

 

Pełny raport dostępny jest pod linkiem, kliknij tutaj.


Drukuj   E-mail