Akademia Narodowego Funduszu Zdrowia trenuje Polaków

Akademia Narodowego Funduszu Zdrowia trenuje Polaków

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi w swój kanał w social mediach nazwany Akademia NFZ. Dzisiaj ruszył z promocją piątego tygodnia bezpłatnego programu profilaktyczno-treningowego online.

Program 8 tygodni do zdrowia rozpoczyna wypełnienie kwestionariusza, który ma określić stan zdrowia oraz wykonanie testu Coopera (wersji biegowej lub marszowej), który ma dać odpowiedź o aktualnej kondycji. NFZ zaleca, aby test zrobić przed przystąpieniem do ćwiczeń, w trakcie oraz po. 

Jak możemy przeczytać w komunikacie, 8 tygodni do zdrowia to kompletny program profilaktyczno-treningowy. Jak podaje NFZ „chcemy rozruszać Polaków. Zachęcić do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie. Pokażemy jak ćwiczyć bezpiecznie, tak by efekty byłby satysfakcjonujące.
Razem z trenerami, lekarzem, fizjoterapeutą i psychologiem będziemy towarzyszyć chętnym w dwumiesięcznej ścieżce treningowej do lepszego zdrowia. Udział może wziąć każdy, niezależnie od dotychczasowego zaangażowania sportowego czy sprawności”.

 

Szczegóły

 

8 programów treningowych długości 35 minut, o wzrastającej stopniowo intensywności. Filmy będą prezentowane na kanale YouTube Akademia NFZ przez kolejnych 8 tygodni – jeden film w każdym tygodniu. Dodatkowo uczestnicy projektu otrzymają zalecenia aktywności fizycznej o wzrastającym wymiarze czasowym od 100 do 170 minut tygodniowo.

 

Jak zacząć?

 

– odpowiedz na 7 prostych pytań z kwestionariusza PARQ. Jeżeli na którekolwiek pytanie odpowiesz twierdząco – skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, aby określił ryzyko podjęcia aktywności fizycznej. Nie martw się, przeciwwskazań do ruchu jest niezwykle mało,

– przygotuj wygodne buty i strój, hantle (obciążenie dostosowane do obecnych Twoich możliwości), matę do ćwiczeń, wodę oraz ręcznik.

Przed, w trakcie i po

 

–sprawdź aktualną kondycję fizyczną korzystając z 1 z 2 wersji testu Coopera –biegowej lub marszowej. W ten łatwy sposób samodzielnie określisz poziom wydolności fizycznej na początku projektu i w trakcie oraz sprawdzisz po zakończeniu projektu.

– sprawdź ile ważysz oraz zmierz obwód pasa w cm i zapisz wyniki, aby móc monitorować postępy. Zapisz wyniki w swoim grafiku postępu.

Plan:

0 – Film startowy – 28.09 

1 – Adaptacja, czyli zaczynamy – 29.09

2 – Budujemy wydolność – 6.10

3 – Ćwiczymy z obciążeniem – 13.10

4 – Tabata i nasze pierwsze interwały – 20.10

5 – Wzmacniamy siłę mięśni – 27.10

6 – Poznajemy interwały prof. Gibali – 3.11

7 – Czas na interwałowy HIIT. Etap 1 – 10.11

8 – Gotowi na interwałowy HIIT. Etap 2 – 17.11

 

źródło: Akademia NFZ


Drukuj   E-mail