11 procent Polaków wybiera kluby fitness jako miejsce do ćwiczeń

11 procent Polaków wybiera kluby fitness jako miejsce do ćwiczeń

Nowe badanie przeprowadzone przez Euromonitor ujawniło preferencje Polaków w podejmowaniu aktywności fizycznej. Jaką formę sportu lubią najbardziej oraz w jakich miejscach najczęściej ćwiczą.

 

Regularna aktywność fizyczna to najlepsze lekarstwo i prewencja przed chorobami. Wiedzą o tym niemal wszyscy, jednak nie każdemu z ruchem jest po drodze. Jak pokazały wyniki ostatnich badań, pocić się lubimy przede wszystkim na rowerze, który często wykorzystujemy także jako środek transportu. Niemal połowa mieszkańców naszego kraju uprawia jogging, a jedna trzecia preferuje gimnastykę, spacery i piesze wędrówki. Kluby fitness I siłownie są najrzadziej wybieraną formą aktywności. 

 

Polacy preferują sport na świeżym powietrzu

 

Jak ujawniło nowe badanie przeprowadzone przez Euromonitor, mimo zainteresowania sportem, uprawia go tylko 2/3 Polaków, a wraz z wiekiem na ruch poświęcamy coraz mniej czasu. Polacy są przy tym miłośnikami podejmowania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – aż 40 proc. osób uprawiających sport lubi robić to na zewnątrz, m.in. w parkach czy siłowniach miejskich. Drugim najchętniej wybieranym miejscem jest dom/mieszkanie – trenuje tu ponad 1/3 aktywnych Polaków. Lokalne ośrodki sportowe są wybierane przez 15 proc. ćwiczących, na kolejnych miejscach znajdują się natomiast kluby fitness (11 proc.) i kluby sportowe (7 proc.).

 

Najczęściej Polacy wybierają jazdę na rowerze, zarówno jako środek transportu, jak i osobną formę rekreacji. Za dwoma śladami opowiedziało się 51% ankietowanych, na drugim miejscu znalazł się jogging, to aktywność, którą uprawia 46% społeczeństwa. Bieganie jest wybierane głównie ze względu na niski koszt, jaki trzeba ponieść decydując się na tę formę ruchu.

 

30% dba o krążenie

 

Dalej na liście znalazły się gimnastyka i ćwiczenia sprawnościowe. Ponad 1/3 Polaków, głównie osób starszych, stara się regularnie wykonywać ćwiczenia pobudzające krążenie, a także zwiększające mobilność i zakres ruchów w stawach oraz siłę mięśni. Wśród preferowanych dyscyplin znalazły się również spacery i piesze wędrówki (31 proc.), fitness (22 proc.), pływanie (16 proc.) i piłka nożna (14 proc.). 

 

Warto przypomnieć, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, na wysiłek fizyczny osoby dorosłe powinny przeznaczyć przynajmniej 150 minut w tygodniu.

 

Źródło: Euromonitor


Drukuj   E-mail