Jak zmieniła się branża fitness i dokąd zmierza - raport

Jak zmieniła się branża fitness i dokąd zmierza - raport

 

Wybuch pandemii doprowadził do istotnych zmian w obszarze funkcjonowania branży fitness. Eksperci przewidywali wówczas, że nowe kierunki rozwoju na stałe wpiszą się w sektor fitness. Dzisiaj, niemal dwa lata od początku pandemii, dzięki opublikowaniu raportu State of the Fitness Industry Report 2021 jesteśmy w stanie to zweryfikować i wiemy, że nie wszystkie przewidywania z 2020r. znalazły pokrycie w rzeczywistości.

Kryteria wyboru klubu fitness

Lokalizacja oraz koszt karnetu są najważniejszymi czynnikami decydującymi o wyborze klubu fitness – podczas gdy obawy związane z przebywaniem w pobliżu osób nieszczepionych są głównym powodem, dla którego osoby do tych siłowni nie wracają.

To jeden z najważniejszych wniosków pochodzący z raportu State of the Fitness Industry Report 2021 autorstwa Mindbody. Aby zrozumieć jak zmieniła się branża fitness podczas pandemii oraz dokąd zmierza w nadchodzących miesiącach, Mindbody przeprowadziło ankietę zarówno wśród konsumentów jak i marek wellness. 

Czystość klubu determinuje wybory klientów

Badanie pokazuje, że ponad jedna trzecia członków klubów nadal wybiera swój obiekt ze względu na jego lokalizację (37 proc.) lub koszt (36 proc.) – trend obserwowany był także przed pandemią.

Zmieniło się jednak to, że czystość studia lub klubu fitness jest obecnie równie kluczowa, jak dwa pozostałe czynniki. Dokładnie jedna trzecia (33 procent) konsumentów podaje ją jako powód wyboru swojego klubu.

Szczepienia istotne dla 29% klubowiczów

Jeśli chodzi o powody niechęci do powrotu do siłowni, ponad jedna czwarta (29%) ankietowanych stwierdziła, że ​​nie czuje się komfortowo, wiedząc, że nie wszyscy ćwiczący są zaszczepieni, a kolejne 24% nie czuje się komfortowo będąc w pobliżu innych osób.

Zajęcia online nie wpisują się w obecne trendy

Raport wykazał także, że wpływ wirtualnych i cyfrowych zajęć fitness na poziom członkostwa w klubach może być mniejszy niż początkowo sądzono. Tylko 17% konsumentów twierdzi, że nie wróci do tradycyjnej, stacjonarnej siłowni z powodu opracowania cyfrowych rozwiązań fitness w okresie pandemii.

Raport sugeruje również, że operatorzy oferujący różnorodne treningi mają ogromną przewagę nad konkurencją.

Zdecydowana większość ankietowanych stwierdziła, że ​​wybiera studio fitness lub siłownię, która oferuje różnorodne rodzaje zajęć — mężczyźni (69 procent) uważają je za nieco bardziej wpływowe niż kobiety (64 procent).

Pandemia najwyraźniej wpłynęła również na chęć konsumentów do spróbowania czegoś nowego – ponad połowa wszystkich respondentów (52%) stwierdziła, że ​​są bardziej otwarci na nowe treningi niż przed pandemią.

Obecne problemy branży fitness

Według raportu, podczas gdy marki fitness zgłaszają wiele z tych samych wyzwań, z którymi zawsze się borykały – w tym pozyskiwanie i zatrzymywanie klientów – optymalizacja procesów i technologii stała się ważniejsza niż kiedykolwiek.

„Jeśli chodzi o wyzwania biznesowe, pozyskiwanie nowych klientów jest na szczycie listy” – powiedzieli twórcy badania.

Retencja, zarówno dla klientów, jak i personelu, pozostaje równie dużym wyzwaniem, jak zawsze, jeśli nawet nie większym. Ponadto prawie połowa marek fitness (45 proc. franczyzowych i 42 proc. niefranczyzowych) zgłosiła potrzebę nauczenia się, jak skuteczniej optymalizować swój biznes.

Sektor fitness mniej atrakcyjny dla inwestorów

COVID rozdzielił nas wszystkich, co zwróciło większą uwagę na moc oprogramowania do operacji biznesowych. Możliwość współpracy i prowadzenia biznesu online nie jest już tylko kwestią wydajności i wygody — jest teraz niezbędna do przetrwania i rozwoju.

Ponad jedna trzecia wszystkich marek fitness zgłosiła również trudności z pozyskiwaniem kapitału, którego potrzebują, aby się rozwijać: 38 procent korzysta obecnie z komercyjnych pożyczek biznesowych, a dodatkowe 34 procent twierdzi, że planuje je uzyskać w ciągu najbliższych 6 miesięcy. 

Trendy w branży fitness

Jeśli chodzi o przewidywanie przyszłych trendów, raport Mindbody sugeruje, że dywersyfikacja będzie kontynuowana, ponieważ operatorzy chcą przyjąć podejście omnichannel, obejmujące zarówno tradycyjne siłownie, jak i świat cyfrowy.

„Konsumenci szukają fitnessu jak nigdy dotąd – od marek zależy maksymalizacja swoich szans” – czytamy w raporcie.

„Nadszedł czas, aby wdrożyć technologię, zatrudniać i zatrzymywać największe talenty oraz tworzyć wyjątkowe doświadczenia dla klientów”.

źródło: Mindbody


Drukuj   E-mail