“ZAPISY ONLINE - checklista obowiązków prawnych, dzięki której sprawdzisz, czy robisz to legalnie”

“ZAPISY ONLINE - checklista obowiązków prawnych, dzięki której sprawdzisz, czy robisz to legalnie”

To kontynuacja cyklu “niezbędnika właściciela klubu fitness”, w poprzednich publikacjach rozmawialiśmy na temat kar za regulaminy, legalności muzyki w klubie oraz rozprawiliśmy się z błędami w RODO. Dzisiaj pokażę Wam jak prosto sprawdzić, czy Wasza ścieżka zakupów online, zapisów przez stronę www, a nawet przez maila jest poprawna i zgodna z prawem. Musimy pamiętać, że w momencie udostępnienia klientowi możliwości zakupu czegokolwiek na odległość podchodzimy już pod całkiem inne regulacje, niż te, kiedy zakup występuje fizycznie przy recepcji.

Zatem jako kolejny punkt na naszej checkliście w ramach “niezbędnika właściciela klubu fitness” na tapet bierzemy ZAPISY ONLINE:

 

KONSUMENT ZNÓW JEST CHRONIONY USTAWĄ

Wielu przedsiębiorców nie wie o tym, że zakupy w sklepie fizyczny, a zakupy przez Internet to dwa, różne tematy. Koniec końców obsługujemy konsumentów w dokładnie ten sam sposób, jak byśmy przyjmowali płatność fizycznie, nie wiedząc nawet, że nie wyczerpujemy obowiązków informacyjnych oraz zaleceń, wynikających z ustawy o prawach konsumenta. Co zatem warto wiedzieć?

 

Procedura zakupów online – możemy zrealizować zakup usługi lub produktu na 3 sposoby. Najprostsza to wysłanie danych do przelewu mailem, z prośbą o odesłanie potwierdzenia. Druga, którą preferuje wiele małych punktów usługowych, to zwykły formularz kontaktowy na stronie z opcja “dodaj plik”, którym prosimy o dołączenie potwierdzenia przelewu. Trzecia, bardziej zorganizowana forma, to platforma do zakupów online.

 

Bez względu na to, jaką z tych 3 form wybierzemy, każda podlega pod definicję “zakupów na odległość i umowę zawartą poza lokalem przedsiębiorstwa (w zależności od konfiguracji). Co zatem musimy spełnić:

 

1. Obowiązek informacyjny – musimy poinformować konsumenta o jego prawie do:

 

ZE STANDARDOWYCH:

 

- tym co w zasadzie sprzedaje i jak będzie odbywał się kontakt,

- kim jest i podać wszelkie wymagane dane,

- skąd jest z podaniem adresu, pod który się kontaktować,

- łącznej cenie wraz z podatkami lub istnieniu opłat dodatkowych,

- kosztach związanych z kontaktem (w przypadku naliczania opłat tel itp.),

- sposobie i terminie zapłaty.

 

ROZBUDOWANYCH:

 

- sposobie rozpatrywania reklamacji,

- prawie do odstąpienia od umowy oraz wskazaniem wzoru formularza,

- kosztach zwrotu towaru i regulacji tego kto je ponosi,

- obowiązku poniesienia kosztów, gdy odstąpienie nastąpi po rozpoczęciu świadczenia,

- przypadków gdy konsument traci prawo do odstąpienia,

- i kilka innych, pobocznych informacji, jeśli specyfika usługi tego wymaga.

 

Są również wyłączenia, jak to, które widnieje na stronach UOKiK: “Wymogi i uprawnienia stron umowy (np. możliwość odstąpienia) związane z jej zawarciem poza lokalem przedsiębiorstwa nie znajdują zastosowania w przypadku umów, w których kwota do zapłaty nie przekracza 50 zł” – je jednak rekomendowałbym, by stosować to do wszystkich usług na odległość, by się po prostu przyzwyczaić do tej formy informowania, akceptacji regulaminu i procedur, by nie wpaść w pułapkę związaną z tym, że przyzwyczajamy personel, że część usług, czy towaru sprzedajemy w inny sposób.

 

2. Regulamin zakupów online, to nie regulamin usługi czy placówki – często przedsiębiorcy dają podczas akceptacji zapisów online do akceptacji regulamin placówki lub danej usługi, a to całkiem coś innego. Pomijając fakt, że nie wyczerpują on obowiązku informacyjnego, to nie reguluje również kwestii związanych z płatnościami i zasadami sprzedaży towaru. Wszystkie wymogi z pkt. 1, warto zawrzeć w osobnym regulaminie i to do jego akceptacji zobligować kupującego. Do regulaminu dołączyć wzory związane ze zwrotami, a w przypadku zapisów przez maila, po prostu dołączyć takowe w formie pdf’a jako załącznik.

 

3. Check boxy wracają – podobnie jak w poprzedniej części cyklu, uczulam na check boxy i to, że jedynymi obowiązkowymi mogą być te, które są niezbędne do realizacji usługi. W tym przypadku będzie to polityka prywatności, regulamin zakupów i regulamin klubu. Check boksy marketingowe, profilowanie danych czy newsletter muszą zostać jako nieobowiązkowe i nie mogą być domyślnie zaznaczone.

 

*pamiętajcie, że Polityka Prywatności usługi/firmy, może nie być tym samym co Polityka Prywatności zakupów online, wróćcie do poprzedniej części tego cyklu o RODO, by dowiedzieć się więcej.

 

4. Ciekawostki związane z prawami konsumenta, które warto mieć na uwadze:

 

- INDYWIDUALNE PRZYGOTOWANIE POD ZAMAWIAJĄCEGO:

Jeśli usługa lub produkt, będzie przygotowany pod indywidualne zamówienie istnieje możliwość odmówienia prawa do odstąpienia od umowy. Są to jednak sytuacje mocno indywidualne i warto przygotować tego typu ofertę z prawnikami, tak by wyczerpywała wszelkie znamiona usługi indywidualnej na zamówienie. W kwestii produktów jest o wiele łatwiej, wystarczy oferować grawer lub inną formę zindywidualizowania oferowanej rzeczy.

 

- OKREŚLONY DZIEŃ LUB OKRES ŚWIADCZENIA USŁUGI:

art. 38 ustawy o ochronie konsumentów mówi o wyjątkach od których nie przysługuje konsumentowi prawo do odstąpienia. Jednym z nich jest:

 

“umowa o świadczenie usług w zakresie (…) usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi, jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi”

 

Teoretycznie moglibyśmy to podciągnąć pod placówki fitness (karnety), sprzedaż biletów lub eventów, jest to jednak cięższy orzech do zgryzienia. Zapisy regulaminu i usług musiałyby być ściśle określone, niemniej jednak pracowaliśmy już na tego typu uszczelnieniach i okazały się skuteczne. Główne zastosowanie mają tutaj koncerty, mecze itp, nie oznacza to, że sprytny prawnik nie będzie umiał tego podporządkować pod nasze usługi łącząc to również z pkt. 1, gdzie ustawa mówi o wykonaniu usługi za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany, że po spełnieniu świadczenia traci prawo do odstąpienia od umowy. Dodaje to jednak, jako ciekawostkę.

 

- PISEMNE ODSTĄPIENIE = KLAUZULA ZAKAZANA?

Odstąpienie od umowy jedynie w formie pisemnej, to również klauzula zakazana, musimy dać możliwość odstąpienia od umowy na dowolnym nośniku trwałym, by nie ograniczać konsumenta do stawienia się osobiście, skoro mógł “nie osobiście” złożyć zamówienie.

 

- KIEDY Z 14 DNI ROBI SIĘ 12 MIESIĘCY?

Jeśli sprzedawca nie poinformuje kupującego o możliwości odstąpienia od umowy w terminie 14 dni kalendarzowych, termin ulega przedłużeniu do 12 miesięcy. Jeśli przedsiębiorca się zagapi i poinformuje np. Do 2 miesiącach, prawo to (14 dni) przysługuje od dnia poinformowania.

 

UOKIK AKTYWNY JAK NIGDY WCZEŚNIEJ

Pamiętajmy, że UOKiK jest wobec nas bezwzględny. W ostatnich latach, prezes tej instytucji wykazał się dość dużą nadgorliwością  i przypomniał wszystkim o tym do czego ten urząd został powołany. Również branży fitenss się oberwało. Przedsiębiorcę uznaje się jako profesjonalnie zorganizowaną jednostkę,

która powinna być oczytana i obeznana na polu, na jakim działa. Bez względu na to, czy zatrudnia 3 czy 300 pracowników, powinien być tak samo przygotowany. Od 2021 dodatkowo cechy konsumentów nadano również niektórym przedsiębiorcom i w szczególnych przypadkach właściciela firmy, będzie się traktować na równi z konsumentem, w przypadku, gdy sam jest osobą korzystającą z czyichś usług, nie zwalnia nas to jednak z obowiązków wobec konsumentów, którzy kupują od nas.

 

Jeśli macie wątpliwości, czy Wasze dokumenty są poprawnie wdrożone, możesz skorzystać z bezpłatnego audytu, gdzie mój zespół Kancelarii IRBIS, za darmo sprawdzi Twoją dokumentację i poinformuje, jeśli znajdują się w niej uchybienia. Sprawdzimy nie tylko regulamin, ale wszystkie regulacje, które dotyczą Ciebie jako właściciela klubu. Kliknij tutaj, a przekieruje Cię do darmowego audytu dokumentów – zajmie Ci to 10 minut, a w ciągu 24h otrzymasz konkretne informacje wiedząc co dokładnie trzeba zrobić, by spać spokojnie.

 

*materiał partnerski

 

Otwórz własne studio EMS


Drukuj   E-mail