Jak odpowiedni dobór muzyki wpływa na poprawę jakości treningu?

Jak odpowiedni dobór muzyki wpływa na poprawę jakości treningu?

W jaki sposób odpowiednio dobrana muzyka sprawia, że treningi są przyjemniejsze i bardziej efektywne? Nowe badania przeprowadzone na zlecenie Feed.fm omawiają wpływ muzyki na efektywność treningu. Wygodne legginsy i odpowiednie obuwie mogą pomóc nam czuć się i wyglądać dobrze podczas wyczerpującego treningu. Jednak coraz więcej badań wskazuje na to, że to wybór odpowiedniej muzyki do różnych etapów treningu może zadecydować o tym, czy będzie on tak satysfakcjonujący jak planowaliśmy.

W styczniowej publikacji "The ABC of Music in Exercise: Affect, Behavior, and Cognition" profesor Karageorghis, który spędził ponad dwadzieścia lat prowadząc badania akademickie w dziedzinie psychologii sportu i ćwiczeń fizycznych, rzuca światło na to, jak muzyka wpływa na ćwiczenia fizyczne poprzez trzy odrębne komponenty psychologiczne i neuronaukowe: Afekt (leżące u podstaw emocje), Zachowanie (wydajność ćwiczeń) oraz Poznanie (procesy myślowe).

Afekt: Nastrój do ćwiczeń

Dyrektor operacyjny Feed Media Group, prezes i współzałożycielka Lauren Pufpaf podzieliła się danymi, z których wynika, że "odpowiednia muzyka we właściwym czasie" podczas treningu może poprawić nastrój i zwiększyć wydajność, a także sprawić, że zapomnimy o zbliżającym się dyskomforcie i zmęczeniu.

Według profesora Karageorghisa, "muzyka przed zadaniem" może "zmienić afekt lub stan emocjonalny ćwiczącego", zarówno pozytywnie, jak i negatywnie: "Ludzie rzadko potrzebują muzyki relaksacyjnej przed sesją ćwiczeń (chyba że są niespokojni przed pójściem na siłownię); potrzebują raczej utworów, które wywołają aktywny stan". Profesor Karageorghis dodaje, że "w przypadku korzystania z muzyki w trakcie pracy, kluczową jej rolą jest podniesienie poziomu afektu i obniżenie postrzegania wysiłku przez ćwiczącego. Muzyka może łagodzić negatywny wpływ, który jest nieunikniony podczas intensywnych form ćwiczeń." 
Innymi słowy, muzyka może być dobrym sposobem na odwrócenie uwagi od zadania, jakim jest ćwiczenie, które w zależności od rodzaju treningu może powodować stres dla ciała i umysłu.

Zachowanie: Poprawa wydolności fizycznej

Drugi element wyników badań dotyczy zdolności muzyki do zwiększania wydajności podczas treningu. Raport profesora Karageorghisa pokazuje, że słuchanie muzyki podczas biegu na bieżni lub torze zwiększa wydajność fizyczną "aż o 15%", dowodząc tym samym skuteczności muzyki jako bodźca zwiększającego wydajność pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu odczuwanego wysiłku.

Konkretnie, miara uderzeń na minutę (BPM) w piosence może wpływać na nastrój i efektywność ćwiczeń. Profesor Karageorghis stwierdził, że w przypadku ćwiczeń innych niż rozgrzewka i rozciąganie, średnie (120-125 uderzeń na minutę) lub szybkie tempo (135-140) zapewnia optymalną wydajność, zwiększając dysocjację, przyjemność z ćwiczeń i zapamiętaną przyjemność w porównaniu z brakiem jakiejkolwiek muzyki.

Poznawcze: Czynnik motywujący

Profesor Karageorghis odkrył, że rytm i słowa utworu mogą wywołać zmiany w mózgu w przygotowaniu do ćwiczeń i w ich trakcie: "Istnieje dobrze ugruntowana 'reakcja rytmiczna' związana z wykorzystaniem muzyki podczas ćwiczeń". Wrodzona predyspozycja" ludzi do synchronizowania tempa rytmu piosenki z ich ruchem fizycznym generuje w mózgu aktywność, która jest przyjemna dla umysłu i ciała. Podkreśla on również znaczenie tekstu piosenki w wyborze muzyki do ćwiczeń: "Należy w pełni wykorzystać treść tekstu, aby zapewnić afirmację, wzmocnienie i motywację".

Takie działanie koreluje ze znaczeniem doboru odpowiedniej muzyki przed i w trakcie ćwiczeń. Pobudzenie mózgu, spowodowane odpowiednim wyborem muzyki przed ćwiczeniami, inspiruje do wykonania zadania treningowego. W trakcie ćwiczeń muzyka ma moc odwracania uwagi od zmęczenia, a także stymuluje rytmiczną równowagę między muzyką a funkcjonalnością ćwiczeń.

źródło: media


Drukuj   E-mail