Ciężar pracy zdalnej - ból pleców coraz częstszym problemem w czasie pandemii 

 738A78AE E152 43F2 9380 6F3C4432501A

86 proc. Polaków odczuwa ból kręgosłupa, a ponad połowa z nich zmaga się z tym problemem co najmniej raz w tygodniu – wynika z badania na panelu Ariadna przeprowadzonego pod koniec marca dla Benefit Systems. 13 proc. mieszkańców Polski wskazuje, że dolegliwości bólowe w obrębie pleców nasiliły się w okresie pandemii. Eksperci podkreślają, że duży wpływ na tę sytuację ma zmiana stylu życia – ograniczona aktywność fizyczna i praca zdalna z nieergonomicznym stanowiskiem przy komputerze. 

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich z powodu bólu kręgosłupa blisko 7,4 miliona dni, czyli więcej niż w całym 2019 czy 2018 roku. 

- W warunkach domowych, w których już od roku wielu z nas wykonuje swoje zawodowe obowiązki, nie zawsze dysponujemy biurkiem czy właściwie wyprofilowanym krzesłem, wspierającym utrzymanie prawidłowej pozycji kręgosłupa podczas pracy. Jeśli podczas długotrwałego siedzenia nasza postawa będzie nieprawidłowa, czyli będziemy mieć zgarbione plecy, głowę mocno wysunięta do przodu, czy przyjmiemy wręcz pozycję półleżącą, narażamy się na bardzo duże obciążenia kręgosłupa. Z czasem te przeciążenia zmieniają się w dolegliwości bólowe dolnego czy szyjnego odcinka kręgosłupa. Pozycja zgarbiona będzie uciskała także nasze narządy wewnętrzne oraz oddechowe. Dodatkowo w takiej sytuacji mogą pojawić się bóle głowy – wyjaśnia Justyna Jędrysek, fizjoterapeutka i trener przygotowania motorycznego. 

Tymczasem wiele osób podczas pracy zdalnej siedzi na wygodnej kanapie z laptopem na kolanach, nie zdając sobie sprawy z negatywnych  konsekwencji dla swojego ciała. 

- Warto pamiętać, że już samo pochylenie tułowia do przodu sprawia, że na odcinek lędźwiowy kręgosłupa może oddziaływać obciążenie o wartości ponad 200 kg. Pochylenie głowy, zaledwie pod kątem 60 stopni, skutkuje obciążeniem szyjnego odcinka kręgosłupa równym 27 kg. Proszę wyobrazić sobie te osiem godzin pracy z pięcioma pięciolitrowymi bańkami wody u szyi – z takim ciężarem zmaga się nasz kręgosłup. To właśnie przeciążenia kręgosłupa są obecnie wiodącą przyczyną bólu odczuwanego w obrębie pleców, zwłaszcza wśród osób młodych. W okresie pandemii liczba pacjentów zgłaszających się z tego typu problemami do gabinetów fizjoterapii systematycznie wzrasta, a aktualne zalecenia dotyczące pracy zdalnej mogą tę tendencję jeszcze nasilić – podkreśla fizjoterapeutka. 

187F99E8 2F54 4167 86BD 0D0E97EE1716

Im bardziej niewygodnie, tym zdrowiej

Z badania MultiSport Index wynika, że w okresie pandemii co trzeci Polak spędza w pozycji siedzącej co najmniej 7 godzin dziennie. 

- Jeśli pracujemy siedząc przy komputerze powinniśmy pamiętać o częstych zmianach pozycji. Aby sobie to ułatwić, spróbujmy skorzystać z podłogi. Komputer możemy umieścić wówczas na krześle. Siedzenie na podłodze jest znacznie mniej wygodne, a twarda powierzchnia zachęca nas do częstszych zmian pozycji, dzięki czemu mobilizujemy się do większej ilości ruchu, angażując przy tym różne grupy mięśni. Taka forma pracy wpływa na lepsze nawodnienie i zdrowie kręgosłupa. Chcąc kompleksowo zadbać o kręgosłup, warto  pomyśleć  również o aktywnych przerwach w trakcie pracy. Już 10 minut podstawowych ćwiczeń takich, jak skłony czy przysiady może przynieść ulgę naszym plecom – zachęca Piotr Czyżewski, trener sportowy Programu MultiSport i ekspert Programu Zdrowie na Etacie. 

Aktywność fizyczna ma znaczenie

30 proc. osób, które nie uprawiają aktywności fizycznej odczuwa bóle kręgosłupa codziennie lub prawie codziennie – wynika z badania na panelu Ariadna. Tymczasem analiza naukowa opublikowana w American Journal of Epidemiology wskazuje, że regularne ćwiczenia ograniczają ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych w obrębie dolnego odcinka pleców aż o 33 proc. 

- Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na cały układ mięśniowy – wzmacniając m.in. mięśnie brzucha, pośladków czy mięśnie głębokie wspierające  kręgosłup, które odgrywają znaczącą rolę w utrzymywaniu prawidłowej sylwetki. Warto pamiętać, by podejmowana aktywność fizyczna była różnorodna. Z jednej strony zależy nam na wzmocnieniu mięśni, ale z drugiej warto zadbać o ich rozciąganie. Po dniu pracy w pozycji siedzącej dobrze zrobi nam sesja jogi czy stretchingu – mówi Piotr Czyżewski. 

 

 

*materiały prasowe

 

__________________________________________________________________________________________________________________

 

Szukasz dla siebie biznesu odpornego na kryzys? Chcesz zostać mobilnym trenerem EMS lub prowadzić własne mikrostudio?

Skonaktuj się z promotorami franczyzowego konceptu Dream Body EMS, przejdź szkolenia i działaj od zaraz. 

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.dreambody.studio, www.emsfx.pl

Bezpieczny biznes odporny na kryzys !

881952F0 0A66 4F39 93AB 8A421821ADDF

*materiał partnerski