To jest dramat! Co drugi Polak zmaga się z nadwagą lub otyłością!

window 3363609 1920

Ostatnie dane NFZ nie pozostawiają złudzeń. Ponad połowa dorosłych Polaków cierpi na nadwagę lub otyłość. Co gorsze, dzieci w Polsce tyją najszybciej w całej Europie. Otyłość okazała się być także jednym z głównych czynników powodujących ciężki przebieg zakażenia Covid-19. 

Kiedy mówimy o nadwadze, a kiedy to już otyłość?

Zgodnie z kryteriami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia, nadwagę stwierdzamy w przypadku BMI (Body Mass Index) o wartościach między 25-29,9 natomiast otyłość występuje, gdy wskaźnik ten przekracza wartość 30. BMI obliczamy dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach).

Bezwzględne statystyki NFZ

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w Polsce nadwagę ma:

  • 68% mężczyzn (powyżej 20. roku życia)
  • 53% kobiet (powyżej 20. roku życia)
  • 44% chłopców (poniżej 20. roku życia)
  • 25% dziewcząt (poniżej 20. roku życia)

Z otyłością zmaga się natomiast:

  • 25% mężczyzn (powyżej 20. roku życia)
  • 23% kobiet (powyżej 20. roku życia)
  • 13% chłopców (poniżej 20. roku życia)
  • 5% dziewcząt (poniżej 20. roku życia)

Otyłość w dobie pandemii koronawirusa

Czas walki z pandemią Covid-19 jeszcze mocniej nakreślił problem nadwagi na całym świecie. Badania opublikowane w British Journal of Sport Medicine wykazały, że brak regularnej aktywności fizycznej może ponad dwukrotnie zwiększać ryzyko śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem. Problem z wagą i brak ruchu okazały się być groźniejsze dla społeczeństwa niż choroby nowotworowe. 

W obecnej sytuacji, kiedy epidemiolodzy przestrzegają przed kolejną falą C-19 po okresie wakacyjnym, a także możliwością pojawienia się w przyszłości innych epidemii, tym bardziej istotne jest zadbanie o regularny ruch.

W Wielkiej Brytanii, gdzie prawie 64% osób ma nadwagę lub otyłość, w latach 2019-2020 ponad milion obywateli trafiło z tego powodu do szpitala. Jest to wzrost o 17% w stosunku do lat 2018-2019. 

WHO bije na alarm

WHO bije na alarm i podaje szokujące liczby: ponad 5 milionów zgonów rocznie można uniknąć. Wystarczy tylko włączyć do codziennych aktywności ruch.

Nowe wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia to co najmniej 150 do 300 minut umiarkowanego do intensywnego treningu aerobowego tygodniowo dla wszystkich osób dorosłych, w tym osób żyjących z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością, a średnio 60 minut dziennie dla dzieci i młodzieży.

Co więcej, szacuje się, że na całym świecie bezpośrednia opieka zdrowotna kosztuje 54 miliardy dolarów, a utrata produktywności – kolejne 14.

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Szukasz sowjego miejsca w fitness biznesie? Postaw na bezpieczny, stabilny i dochodowy koncept franczyzowy Dream Body EMS.

Skontaktuj się z promotorami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bez nazwy 1