Edukacyjne poniedziałki z KMF: Rekrutacja krok po kroku  

kmf 2

Dlaczego w jednym klubie fitness spotykamy stałych pracowników, a w innym wciąż się oni zmieniają? Co na to wpływa i jak przejść przez cały proces rekrutacji, aby pokazać siebie oraz firmę jako miejsce, w którym warto pracować? Jak pozyskać pracowników, którzy spełnią nasze wymagania i pozostaną na długi czas?

 

W cyklu „Edukacyjne poniedziałki z KMF”, Dorota Sędek z Can do Consulting omówiła cały proces rekrutacji pracowników klubów fitness i siłowni. Od podstaw pracy rekrutera, którego rolę w klubach najczęściej sprawują menadżerowie, przez analizę stanowiska pracy jaką mamy do zaproponowania, źródła pozyskiwania klientów, aż po szczegółowy schemat prowadzenia rozmowy rekrutacyjnej.

 

Pamiętajmy, że obecnie nie tylko menadżerowie wybierają kandydatów do pracy, ale także potencjalni pracownicy wybierają swoich pracodawców. Zaangażowanie podczas rozmowy rekrutacyjnej nie powinno być widocznie i odczuwalne wyłącznie ze strony osoby aplikującej, ale także rekrutera. To, w jaki sposób przedstawimy siebie na rozmowie, będzie wpływać na przebieg ewentualnej współpracy. Nawet jeżeli jedna ze stron, a może obie nie zdecydują się na zatrudnienie, opinia będzie przekazywana dalej. Zwłaszcza, jeżeli klub mieści się w mniejszej miejscowości lub jest znany w określonym środowisku. 

Warto zadbać o to, aby kandydat miał o nas pozytywne zdanie. Często jest tak, że po pierwszych minutach rozmowy zauważamy, że dana osoba nie odpowiada profilowi kompetencyjnemu jaki założyliśmy. Nie okazuj swojego zniechęcenia, być może z tym kandydatem spotkasz się za jakiś czas, a może będzie Twoim klubowiczem w przyszłości.

 

Ze szkolenia Doroty dowiecie się także, jakie prawa mają rekruterzy. Kiedy może grozić im nawet pozwanie ze strony kandydata, o co można pytań, a co jest kategorycznie zabronione. 

 

Dodatkowo:

  • jak przygotować się do procesu rekrutacji pracowników, 
  • jak ich wyselekcjonować, 
  • w jaki sposób poprowadzić rozmowę rekrutacyjną
  • na co zwrócić szczególną uwagę podczas procesu rekrutacji

 

Uważaj! W swoim ogłoszeniu informujesz o poszukiwaniu trenerki, instruktorki lub recepcjonistki? Łamiesz prawo! 

 

Dlaczego? 

Posłuchaj:

https://vimeo.com/542979763/22f104c104