UchFit - twój asystent fitness

UchFit® to produkt polski, stworzony z myślą o osobach, które trenują na siłowniach i w klubach fitness. Pozwala on na wygodne umocowanie telefonu, bidonu i zawieszenie rzeczy osobistych (np. kluczy, ręcznika, zegarka itp.) podczas treningu. Dzięki umieszczonym w uchwycie magnesom, istnieje możliwość przyczepienia zestawu do każdej metalowej ramy a także np. do bramy crossfit. Magnesy utrzymują przy swym pionowym ułożeniu około 8 kilogramów.

Jak powstał UchFit®?

Jak zdradza nam pomysłodawca, Konrad Olejniczak, powstanie produktu wiązało się z jego osobistymi doświadczeniami z klubów fitness. Podczas którejś z wizyt zauważył, że nie ma miejsca na położenie rzeczy zabranych na trening. Problem ten nasilał się szczególnie w godzinach szczytu. Choć szukał dostępnych na rynku rozwiązań, to żadne nie spełniało jego oczekiwań. Naszkicował więc projekt uchwytu, który pozwalałby na trzymanie w jednym miejscu butelki, ręcznika, telefonu i kluczy. Szkic przekazał znajomemu, który zajmuje się projektowaniem 3D.

Choć idea narodziła się w styczniu 2017, to na realizację trzeba było nieco poczekać. Latem 2017 pierwszy prototyp wydrukowany na drukarce 3D ujrzał światło dzienne. Od razu też został poddany 3-miesięcznym testom w klubach fitness. Feedback był entuzjastyczny, choć nie pozbawiony sugestii. Rok 2018 był czasem konkursów i wyróżnień dla startupów, warsztatów, mentoringu, pracy nad kolejnymi prototypami i budowania teamu. Zespół stworzyli: Konrad, Urszula Małoszewska- Cyrulińska, Tadeusz Cyruliński i Piotr Kosiński. Nazwa UchFit® została zastrzeżona, podobnie jak funkcjonalność. Momentem przełomowym był wrzesień 2018 i targi FIWE, podczas których prototyp wygrał główną nagrodę w konkursie na Produkt Roku w kategorii Innowacja w branży fitness. Idea rozwiązania została pokazana szerszej publiczności, a odzew, jaki uzyskała, był bardzo pozytywny.

- To dało nam większą motywację by wprowadzić produkt na rynek - przyznaje Konrad Olejniczak.

-W ciągu miesięcy pracy nad doskonaleniem prototypu uznaliśmy, że musimy wprowadzić możliwość obracania panelu na smartfona, bo niemal każdy intuicyjnie próbował nim kręcić. Po FIWE dokonała się najważniejsza ze zmian w budowie UchFitu®, ponieważ zauważyliśmy że każdy kto obracał tym panelem, próbował go wyrwać… i wtedy właśnie zdecydowaliśmy, że finalnie musi to być element zupełnie niezależny. Tak narodził się Smart by UchFit®, a jego ostateczny kształt został zatwierdzony w ostatniej niemal godzinie przed startem produkcji formy wtryskowej – dodaje Urszula Małoszewska- Cyrulińska.

                                                      
Prototyp

Produkt miał być gotowy na luty 2019, kiedy to odbywały się targi ESP w Gdańsku, nie udało się to jednak, ale mimo to firma rozpoczęła przedsprzedaż. Do pierwszych klientów produkt trafił pod koniec kwietnia 2019. Jak wyjaśnia Konrad Olejniczak:

-Cały czas przeprowadzaliśmy testy, szukaliśmy nowych rozwiązań. Obecnie w sprzedaży jest wersja 8.2.

Po zakończeniu przedsprzedaży, w czerwcu 2019 odbyła się oficjalna premiera produktu. We wrześniu UchFit® pojawił się ponownie na targach Fiwe 2019, tym razem z partnerami: Tiguarem i LOGinLAB. Feedback znowu był bardzo pozytywny, na dobre też ruszyła sprzedaż.

UchFit® jest obecnie na etapie rozszerzania swojej działalności na rynek międzynarodowy. Przedstawiciele firmy prezentowali swój produkt w Filnandii, UchFity® są też w sprzedaży na Litwie i Łotwie. Trwa oczekiwanie na odzew z Wielkiej Brytanii. Niedawno zespół wypuścił reklamę produktu w wersji polskiej i angielskiej, czyli kierowaną na rynek i polski, i globalny. Konrad Olejniczak przyznaje, że nie spodziewał się tego, że reklama tak szybko osiągnie taki zasięg i tyle pozytywnych recenzji, które dla zespołu niezwykle budujące.

-To utwierdza nas w przekonaniu, że nie ma co się zatrzymywać. Jesteśmy przed Świętami i mamy nadzieję, że UchFit® jako prezent trafi do wielu osób.

Design UchFitu® z pewnością przyciąga uwagę. Obecnie produkt dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych z możliwością ich mieszania. Dostępne kolory to klasyczna czerń, zieleń i róż. Konrad Olejniczak zaznacza, że przy dużych zamówieniach firmy mogą wybrać sobie inny kolor i dołączyć swoje logo do produktu. UchFit® planuje oczywiście poszerzenie wariantów kolorystycznych. Starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, UchFit® stworzy możliwość osobnego zakupu uchwytu do telefonów, wspomnianego wcześniej Smart by UchFit®. W tego rodzaju uchwycie można umieścić prawie każdy rodzaj smartfona, który podtrzymywany jest silikonowymi opaskami. W Smarcie zmieści się też mniejszy tablet, np. 7-calowy. Butelka, którą można umocować w pełnej wersji UchFitu®, może mieć pojemność  do 1 litra a średnicy do 74 mm. Jak wyjaśnia Konrad Olejniczak:

- Koncentrowaliśmy się na mobilności i komforcie. Testowałem większe butelki, ale były niewygodne.

Pomysłodawca UchFitu® zwraca również uwagę na aspekt ekologiczny produktu, który zachęca korzystających z klubów fitness do używania bidonów, zamiast jednorazowych butelek.

Plany na przyszłość

Poza wprowadzeniem do sprzedaży Smart by UchFit®, firma planuje również połączyć UchFit® z powerbankiem i nieco ucyfryzować całe rozwiązanie.

- Ty pakujesz, twój telefon też  - prezentuje robocze hasło reklamowe Konrad Olejniczak.

Dodaje jednocześnie, że UchFit ®można dostosować również do rowerów i samochodów, więc firma pracuje nad adapterami, które pozwolą wykorzystać UchFit® w tych środkach lokomocji.