Prelegenci Akademii Managerów Fitness Dance - Krzysztof Pakulec i Marcin Zaworonek

Od momentu objęcia patronatu medialnego nad Akademią Managerów Fitness Dance pytamy prelegentów o ich motywacje i opinie. Dziś dla portalu wypowiedzieli się: Krzysztof Pakulec i Marcin Zaworonek. Krzysztof Pakulec to konsultant branży fitness, szkoleniowiec z zakresu zarządzania, sprzedaży i obsługi klienta. Marcin Zaworonek to ekspert, który w swojej pracy wspiera trenerów personalnych w ich biznesie, tworzy plany marketingowe, doradza w zakresie marketingu, zarządzania i finansów.

Dlaczego zdecydowali się panowie na udział w Akademii Managerów Fitness Dance?

Krzysztof Pakulec: Chcę spotykać się z ludźmi i dzielić się moim doświadczeniem ponieważ daje mi to ogromną radość. Podczas mojej pracy w roli trenera, instruktora, pracownika działu obsługi klienta, pracownika sprzedaży i managera, popełniłem ogromną ilość błędów. Dziś jestem tego świadomy. Najbardziej lubię dzielić się swoimi błędami, by móc ustrzec przed nimi przyszłych managerów. Dzięki temu będą o krok czy dwa dalej. Ważnym powodem jest również fakt, że mogę być wśród wielu znakomitych prelegentów, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu. To zaszczyt być pośród tak ważnych nazwisk w polskiej branży fitness. Michał Kosel już raz zaprosił mnie do udziału w projekcie "Jesienna Szkoła Managerów". Czułem się tam znakomicie. Michał jest świetnym gospodarzem, któremu zależy na tym, by zajęcia były warsztatowe, a nie wykładowe. Michał stara się zagospodarować każdą minutę pomiędzy zajęciami tak, by uczestnicy dzielili się między sobą doświadczeniami. Bardzo odpowiada mi to, że stara się by ludzie wyjeżdżali z organizowanych przez niego wydarzeń z jak największym bagażem doświadczeń i narzędzi.

Marcin Zaworonek: Bardzo lubię brać udział w projektach, które są nowe i wprowadzają zmiany na rynku fitness. A takim projektem z pewnością jest akademia. Jestem w tej branży zawodowo od prawie 10 lat i pierwszy raz słyszę by ktoś pokusił się o zaangażowanie tak dużej grupy ludzi w projekt edukacyjny. Mamy tutaj połączenie zarówno osób, które są mocno związane z branżą a z drugiej strony zaangażowane są też osoby, które swoją wiedzą mogą świetnie tę branże uzupełniać. Gdy sam potrzebowałem wiedzy, musiałem popełniać wiele błędów i wyciągać z tego wnioski. Teraz mogę dzielić się tym z innymi. Gdyby za moich „czasów” była taka akademia droga do wiedzy byłaby znacznie krótsza.

Czego, według  panów, brakuje managerom w branży fitness?

Krzysztof Pakulec: Miałem w swojej pracy do czynienia z dużą grupą managerów i nie chciałbym wymieniać tego, czego im brakuje i generalizować. Każdemu brakuje czegoś innego. Wolę skupić się na dziesięciu cechach, które charakteryzują dobrego managera - lidera. Każdy sam sobie odpowie na pytanie czego jemu brakuje.

Przede wszystkim manager powinien być zawsze przygotowany. Powinien posiadać odpowiedni plan działania. Uściślając - podstawą jest budżet czyli plan działań w kontekście kosztów i przychodów. Na każdy dzień i miesiąc pracy manager powinien mieć przygotowany plan, który dotyczy przychodów, liczby klientów, retencji, wskaźnika net customer gain. Dobry manager powinien wiedzieć czego chce i mieć przygotowany plan działania nastawiony na to, by to osiągnąć.

Dobry manager słucha pracowników i klientów - poświęca ogromną ilość czasu na rozmowy z klientami i pracownikami, a dzięki temu wie co ma robić. Zawsze powtarzam, że odpowiedź na pytanie o kierunek, w którym mamy zmierzać, pada ze strony klientów czy pracowników. W swojej pracy staram się zatrudniać ludzi lepszych ode mnie by, w cudzysłowie, mówili mi co mam robić. Powinniśmy się otaczać ludźmi lepszymi od siebie. Zatrudniam mądrych ludzi po to, by ich słuchać.

Dobry lider deleguje zadania i kontroluje istotne elementy, a także bardzo jasno wskazuje na to, co jest ważne. Bardzo często jest tak, że managerowie czy właściciele klubów komunikują ten cel jedynie w postaci przychodów czy liczby klientów. Uważam, że to delegowanie zadań powinno iść jeszcze dalej. Powinniśmy rozmawiać z pracownikami o tym co i jak mają robić, by określoną liczbę klientów czy ustalony przychód osiągnąć.  

Należy pamiętać, że dobry lider służy zespołowi czyli są jest zawsze chętny do pomocy.

Dobry manager podejmuje decyzje. Managerowie boją się podejmowania decyzji, a to ich obowiązek. Musimy nauczyć się podejmować decyzje, bo nawet jeśli podejmiemy złe, to będą one dla nas najlepszą nauczką.

Lider motywuje do działania, jest motorem, który napędza zespół do pracy i rozwoju.

Dobry manager komunikuje się skutecznie, czyli deleguje zadania w taki sposób, że ma pewność iż każdy z członków zespołu rozumie jego intencje. Często jest tak, że coś komunikujemy, a druga strona odbiera to inaczej. Potem jesteśmy zdziwieni, że coś zostało wykonane w inny sposób niż oczekiwaliśmy.

I na końcu, bardzo w kontekście Akademii, dobry lider ciągle się uczy i rozumie potrzebę zmiany, zarówno siebie jak i tego, co wdraża. Chęć nauki i zmiany to cechy, które charakteryzują dobrego lidera.

Marcin Zaworonek: Każdy manager jest inny i potrzebuje różnych kompetencji. Nie potrafię jednoznacznie stwierdzić, że wszystkim brakuje konkretnej cechy. Uważam, że stanowisko managera oparte jest na 3 mocnych filarach: liczbach, liczbach i jeszcze raz ludziach. Oczywiście półżartem półserio, ale jeśli ktoś jest pracowity jest w stanie nauczyć się prowadzić dobrze zespoły pracowników.

 

O czym będą panowie mówić na swoich zajęciach?

Krzysztof Pakulec: Będę koncentrował się na zarządzaniu. Opieram je na czterech filarach, zaczynając od procesów, przez kluczowe wskaźniki efektywności, wiedzę, po narzędzia. Skupię się na tych dwóch pierwszych rzeczach. Będę mówił o procesach funkcjonujących w klubie i wskaźnikach, których nie gromadzimy tylko po to by je gromadzić. Pokażę w jaki sposób pewne procesy w klubie mierzyć, jakie wyciągać wnioski i jakie decyzje na tej podstawie podejmować. Zarządzanie w oparciu o budżet i kluczowe wskaźniki efektywności to mój konik, moja działka i tym chcę się podzielić z uczestnikami Akademii. Nie tylko wiedzą, ale również narzędziami, które wypracowałem na przestrzeni ostatnich lat i chętnie oddam je w ręce managerów, żeby mogli z tymi narzędziami pracować i odnosić sukcesy.

Marcin Zaworonek: Włodarze Akademii postawili przede mną dwa zadania. Pierwszym z nich jest przybliżenie biznesu trenera personalnego pod kątem działań jako jednostki indywidualne, ale i jako grupy pracowników. Z drugiej strony zostałem poproszony o podzielenie się wynikami mojej pracy dyplomowej dotyczącej budowania marki trenera personalnego. To bardzo praktyczna wiedza bez zbędnej teorii. Mam nadzieje, że trochę zaskoczę trochę zaszokuje, ale ani trochę nie zanudzę moich słuchaczy. To będzie kilka godzin napakowanych mocnymi treściami.