Zawsze chciałem prowadzić życie pełne radości i cieszyć się z tego, co robię - rozmowa z Alejandro Angulo twórcą Salsation

15-17 listopada na Latin Adventure vol.5 w Gdańsku, pojawią się niezwykli goście. Jednym z nich jest kreator Salsation - Alejandro Angulo. Portal polskifitness.tv miał przyjemność przeprowadzić z nim wywiad na temat Salsation. 

 

W jaki sposób powstał program Salsation?

Zacząłem tańczyć, kiedy miałem 14 lat. Zajmuję się tańcem przez całe moje życie. Uczę tańca i choreografii. Salsation narodziło się, kiedy przebywałem w Chinach. Jego powstanie było efektem moich odczuć podczas nauki i tańca. W przemyśle tanecznym ludzie mają własne techniki uczenia. Niekoniecznie się z nimi zgadzam. Nie chcę ich krytykować, ale uważam, że są bardzo mechaniczne i zorientowane na biznes. To jest okay, ale uważam, że jeśli chodzi o nauczanie to ludzie są organiczni. Więc postawiłem na organiczną edukację, nie mechaniczną. Zamiast koncentrować się na biznesie, skoncentrowałem się właśnie na tym, na nauce i na radości. Trzeba naprawdę coś lubić, żeby zarażać tym ludzi. W Chinach także wiele osób koncentruje się na pieniądzach, stresują się i nie czerpią radości z tego, co robią. Zawsze chciałem prowadzić życie pełne radości i cieszyć się z tego, co robię. Kiedy Salsation powstawało, nie miałem na celu stworzenia globalnej firmy, którą jest teraz. Chciałem dawać ludziom energię, czynić ich szczęśliwymi. Pragnąłem by zakochali się w tym, co robię. Ale z czasem coraz więcej osób chciało opanować umiejętność nauczania tego, co ja. Właśnie w ten sposób Salsation stało się firmą. Zaczęliśmy prowadzić szkolenia i nadawać certyfikaty. Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, w których zacząłem udzielać certyfikatów. To bardzo ważny dla mnie kraj.

Z tego co mówisz wynika, że musisz naprawdę lubić Polskę.

Nie lubię Polski, ja ją kocham. Chciałbym przyjeżdżać tu częściej. W tym roku jestem trzeci raz w Polsce. Gdybym mógł, to bym przyjeżdżał co tydzień.

Czyli uważasz, że aktywność fizyczna, taniec, powinny być zabawą?

Uważam, że życie powinno być większą zabawą. Jeśli jesteś szczęśliwa, to robisz wszystko lepiej. Jeśli coś robisz, a to nie przynosi ci radości, wtedy robisz to tylko dlatego, że musisz. Ludzie, którzy zaczynają przychodzić na Salsation często najpierw robią to dla zabawy, a potem zaczynają się tego uczyć by trenować innych. Jeśli chodzi o to, to oczywiście trzeba się dobrze bawić, ale edukacja jest bardzo ważna, jeśli chcesz uczyć innych. Dzięki edukacji unikamy kontuzji i zarażamy ludzi tańcem.

Czy trening Salsation jest trudny?

Salsation jest dla każdego. Na zajęcia przychodzą dzieci, tancerze zawodowi, ludzie młodzi i starsi. Jeśli instruktor uczy w poprawny sposób, to każdy za nim nadąży. To właśnie organiczna metodologia. Jeśli obejrzysz video, to pomyślisz, że Salsation jest trudne, ludzie wyglądają naprawdę świetnie, kiedy tańczą. Można pomyśleć, że nie damy rady, bo nie jesteśmy tancerzami. Ale to właśnie na tym polega piękno naszej techniki nauczania, każdy może się przyłączyć i będzie w stanie podążać za instrukcjami trenera.

Czym jest organiczna metodologia?

W mechanicznej metodologii ludzie skoncentrowani na biznesie tworzą schematy, których trzyma się instruktor. Ja celebruję człowieczeństwo i różnorodność. Kiedy byłem w Chinach, nie znałem języka. Musiałem wypracować technikę, która pozwoli mi na komunikację z ćwiczącymi bez użycia słów. Technika organiczna sprawia, że ludzie podążają za tobą, łączą się z tobą i muzyką. To jest naprawdę piękne. Ludzie, którzy obserwują nas z boku sądzą, że nie ma żadnej metodologii, bo każdy instruktor ma inny sposób działania. Ale to właśnie metodologia, która polega na tym, by sprawić, że ludzie za tobą podążają.

Co z ludźmi, którzy kompletnie nie potrafią tańczyć?

No cóż, właśnie dlatego nazywamy te zajęcia lekcjami. Nauczanie jest także uczeniem się. Jeśli potrafisz tańczyć to nie przychodzisz na kurs tańca, to nie ma sensu. To nie wina ucznia, że nie potrafi tańczyć, to wina nauczyciela, że nie potrafi go tego nauczyć. My uczymy naszych instruktorów w jaki sposób nauczać. Jeśli nie ma kształcenia się, to nie ma nauczania. Nasza praca polega na tym, by nauczyć kogoś tańczyć, więc nie ma się co przejmować czy przychodząc na zajęcia coś już umiesz czy jeszcze nie. Pozwól instruktorowi wykonać swoją pracę. Tak jak mówiłem, Salsation jest dla każdego.

Kto może zostać instruktorem? Jakich cech potrzebuje?

Celebrujemy różnice między ludźmi, więc każdy może nauczać.  Kiedyś uważano, że musisz wyglądać w odpowiedni sposób, zachowywać się w odpowiedni sposób. To czego szukamy w Salsation to umiejętność inspirowania ludzi. Oczywiście kiedy zaczniesz trenować Salsation, to trudno ci będzie wyglądać źle. Podczas kursu nauczysz się także komunikacji z ludźmi, inspirowania ich. Ale nie ma znaczenia czy jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem. To jest dla każdego.

W jaki sposób zostaje się instruktorem?

W idealnej sytuacji, powinno się przyjść na kilka zajęć, a potem na masterclass workshop. By zostać instruktorem trzeba również ukończyć szkolenie na instruktora. Potem oczywiście są szkolenia dokształcające, zależne od twojego poziomu. Nie musisz mieć żadnych podstaw, ale chcąc być instruktorem Salsation należy brać udział w workshopach.

Czy są specjalne programy dla dzieci?

Zwykle na zajęcia przychodzą dzieci i dobrze się bawią. To dorośli zwykle myślą za dużo, zastanawiają się. Ale przyznam, że obecnie rozwijamy program dedykowany dla dzieci.

 

Szczegóły wydarzenia Latin Adventure vol.5 dostępne są TUTAJ